konkurs na okładkę płyty winylowej roku 30/30

Konkurs. Okładki płyt jako sztuka, która trwa zawsze

W świecie, gdzie muzyka często dociera do nas przez strumieniowanie, a okładki albumów zmniejszają się do rozmiarów miniaturki na ekranie, naturalnie zastanawiamy się: Czy okładki płyt winylowych są jeszcze ważne? Na pewno, ci, którzy zgłaszają swoje prace do Konkursu 30/30, będą mieli odpowiedź na to pytanie.

konkurs na okładkę płyty winylowej roku 30/30
Kolaż wykonany na podstawie okładek finalistów z ubiegłych lat:
Jacek Walesiak: JWP BC „Koledzy”  II Nagroda VIII edycja
Tomasz Dubiel, Małgorzata Penkalla Magdalena Gajdzica, Kasia Przezwańska, Katka Blajchert, Joanna Wojniłko, Enchanted Hunters „Dwunasty dom”
Konrad Wullert, Łona i Weber, „Nawiasem mówiąc”
Grzegorz „Forin” Piwnicki, Voskovy „Second Hand”
Autorka: Magdalena Sobolska

Jublileuszowa X Educja konkursu 30/30

19 lutego ruszyła jubileuszowa X edycja Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową. Od dziesięciu lat celem konkursu jest wybór 30 najlepszych projektów graficznych okładek płytowych minionego roku. Wybrane projekty trafią na wystawę pokonkursową, która odbędzie się latem w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru w Poznaniu.

To, co jest ważne dla nas to fakt, Polvinyl.pl oraz redakcja PanWinyl.pl jest patronem medialnym jubileuszowej, X edycji Konkursu 30/30Patronujemy temu wydarzeniu już po raz drugiTo wyjątkowy czas, gdy celebrujemy dekadę poszukiwań graficznych pereł w muzyce.

Konkurs 30/30 najlepsze okładki 2022

Podczas wernisażu wystawy zwycięzcy zostaną ogłoszeni przez jury konkursu, które przyzna trzy główne nagrody, Nagrodę im. Rosława Szaybo oraz Nagrodę Specjalną za edytorstwo. Kontynuowana będzie także idea Nagrody Publiczności, a jej laureat zostanie wybrany poprzez głosowanie odwiedzających galerię podczas wystawy pokonkursowej. Jubileuszowa edycja obiecuje także wyjątkową niespodziankę, szczegóły której zostaną ujawnione przez organizatorów konkursu w późniejszym terminie.

Historia konkursu 30/30

Konkurs 30/30 po raz pierwszy odbył się w 2015 roku, a jednym z jego twórców był Marcin Kostaszuk, wieloletni dziennikarz muzyczny „Głosu Wielkopolskiego”, obecnie pracownik Urzędu Miasta w Poznaniu, zastępca dyrektora Wydziału Kultury, i prawdziwy pasjonat muzyki.

Współtwórcą pomysłu konkursu był również Rosław Szaybo, legenda polskiego i światowego projektowania okładek. To właśnie temu związanemu z Poznaniem artyście konkurs zawdzięcza swój unikatowy charakter i główną myśl przewodnią, jaką jest poszukiwanie doskonałej syntezy muzyki i grafiki.

Skład konkursowego jury od dekady tworzą cenieni graficy, fotograficy, projektanci wysoko ocenianych okładek i muzycy, specjaliści zawodowo zajmujący się tematami projektowania oraz dziennikarze.

Kolaż wykonany na podstawie okładek finalistów z ubiegłych lat:
Jacek Walesiak, JWP BC „Koledzy”  
Grzegorz „Forin” Piwnicki, Voskovy „Second Hand”
Arek Arciszewski, Filip Zubowski, Julia Porańska, Joy Pop „Deadly Queen”
Autorka: Magdalena Sobolska

Zgłoszenia do konkursu

Nabór do jubileuszowej edycji zakończy się w marcu 2024 roku. Wszystkie zgłoszenia spełniające wymogi formalne zostaną przekazane do oceny jury. Werdykt jury ogłoszony zostanie do końca kwietnia 2024 roku, po czym rozpoczną się prace przygotowawcze do wystawy, która stanowi zawsze wielki finał każdej edycji konkursu.

Reguły konkursu

 • Kto może zgłaszać: Konkurs jest otwarty dla grafików, projektantów, i wszystkich osób, które w roku poprzedzającym konkurs pracowały nad projektowaniem okładek płytowych.
 • Termin zgłoszeń: Wszystkie prace muszą zostać zgłoszone do konkursu do 24 marca 2024 roku, zgłoszeń można dokonywać przez oficjalną stronę Konkurs 30/30.
 • Kryteria oceny: walory artystyczne, oryginalność pomysłu, jakość typografii, warsztat, spójność koncepcji graficznej z treścią muzyczną.

Wszystkie informacje dostępne na stronie konkursu https://konkurs3030.pl/.

Organizatorzy

Organizatorem konkursu 30/30 jest Wydawnictwo Miejskie Posnania.

Patroni medialni:

 • Radio Afera
 • Portal Winylowy
 • Polish Graphic Design
 • Freshmag
 • Grafmag
 • SZUM
 • FONT nie czcionka
 • Kultura u podstaw
 • kultura.poznan.pl
 • Miesięcznik IKS
 • PanWinyl.pl
 • POLVINYL.pl
 • Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Poznania