young-people-blog

Młodzi i muzyka. Jak Generacja Z postrzega muzykę

Biletomat.pl przeprowadził ogólnopolską, reprezentatywną próbę badawczą na temat tego, jak młodzi ludzie w wieku 18-34 (w podziale na dwie grupy wiekowe: 18–24 oraz 25–34) lat konsumują muzykę, jakie są ich preferencje, oraz co naprawdę kieruje ich wyborem. Wyniki raportu pt. „Młodzi i Muzyka” rzucają światło na ciekawe zwyczaje i tendencje kulturowe młodych z pokolenia Z.

Znaczenie muzyki dla młodych

Jedna z uczestniczek badania wyznała: „Ja bym powiedziała, że muzyka jest moją pasją, bo to się wiąże z przeszłością, nigdy bym z muzyki nie zrezygnowała. Wolałabym umrzeć niż nie słuchać muzyki. Nigdy bym z tego nie zrezygnowała” (Kasia, 18 lat, Poznań). Patrycja, 22 lata (Wrocław) napisała: “Gdyby zabrakło muzyki, to by zabrakło części mnie”.

Choćby te dwa zdania podkreślają, jak niezwykle ważna jest muzyka dla młodego pokolenia. Muzyka stała się dla młodych jedną z najważniejszych części ich życia.

  • 66% uważa, że muzyka jest ważna w ich życiu

To znaczący odsetek młodych respondentów, którzy przyznają, że muzyka odgrywa kluczową rolę w ich codziennym funkcjonowaniu. To może oznaczać, że dla większości z nich muzyka nie jest jedynie formą rozrywki, ale także czynnikiem wpływającym na ich samopoczucie i doświadczenia życiowe. Tego zdania istotnie częściej są 18-24 latkowie (73%).

  • 48% uważa, że muzyka jest ich pasją

Blisko połowa badanych uznaje muzykę za swoją pasję, co sugeruje, że dla wielu młodych ludzi muzyka nie jest tylko sposobem na spędzanie czasu, ale także źródłem głębokiego zaangażowania i zainteresowania. tego zdania istotnie częściej są 18-24 latkowie (56%).

To podejście może być związane z aktywnym uczestnictwem w kulturze muzycznej, tworzeniem muzyki, czy też zbieraniem informacji na temat ulubionych artystów. Te dane podkreślają znaczący wpływ muzyki na życie młodego pokolenia, zarówno w kontekście emocjonalnym, jak i pasywnego uczestnictwa. Muzyka nie tylko dostarcza im rozrywki, ale stanowi ważny element ich tożsamości i sposobu wyrażania siebie. To również może wpływać na ich wybory kulturowe oraz decyzje dotyczące tego, jak spędzają swój czas wolny.

Wsparcie dla artystów muzycznych

Zgodnie z danymi raportu wyniki dotyczące wsparcia artystów muzycznych są dość zaskakujące. Pytanie brzmiało: „Czy zdarzyło Ci się wesprzeć artystów muzycznych (np. na Patronite)?„.

  • 77% odpowiedziało NIE: aż 77% respondentów zadeklarowała, że nie wspiera artystów muzycznych. To może sugerować, że młodzi konsumenci muzyki nie angażują się aktywnie w finansowe wspieranie swoich ulubionych wykonawców.
  • 13% odpowiedziało „TAK, kilka razy”: To mniejsza grupa, która wydaje się mieć pewien stopień zaangażowania, chociaż wciąż nie jest to regularna praktyka.
  • 8% odpowiedziało „TAK, jeden raz”: 8% respondentów zadeklarowało, że wspierało artystów muzycznych tylko jednorazowo. To wskazuje na sporadyczne podejście do wsparcia.
  • 2% odpowiedziało „TAK, robię to regularnie”: Niewielka grupa, zaledwie 2%, deklaruje regularne wspieranie artystów muzycznych. Choć to nieznaczny poziom wsparcia, sugeruje to istnienie grupy młodych ludzi, którzy aktywnie angażują się finansowo w swoich ulubionych artystów.

Te wyniki pokazują, że młodzi ludzie są zróżnicowani w swoim podejściu do wspierania artystów muzycznych, przy czym większość nie wydaje się podejmować regularnych działań w tym zakresie.

To ważna informacja dla branży muzycznej. Być może model finansowego wsparcia artystów wymaga przemyślenia, aby lepiej dostosować się do preferencji i zachowań młodego pokolenia.

Gdzie młodzi poszukują muzyki?

Badani jednogłośnie wskazali na social media jako najlepsze miejsce do poszukiwania i dzielenia się muzyką z przyjaciółmi. Platformy takie jak YouTube (99%), Facebook (97%), Instagram (82%) i TikTok (59%) dominują w źródłach ich muzycznych poszukiwań.

Młodzi najczęściej korzystają z YouTube – jest to dla nich najważniejsza platforma, na której słuchają muzyki za darmo. Tam też mogą wchodzić w interakcję z innymi osobami.

W grupie 18–24 latków Instagram i Tik Tok cieszą się znacznie większą popularnością w porównaniu do starszej grupy badanych.

„Muzyka jest dla mnie wsparciem i zrozumieniem” (Patrycja, 22 lata)

Preferencje muzyczne

Zgodnie z wynikami badani w wieku 18–34 lat wykazują różnorodność w preferencjach muzycznych. Poniżej przedstawiam główne gatunki muzyczne, które cieszą się popularnością wśród młodego pokolenia:

  • Pop (75%): Najpopularniejszym gatunkiem muzycznym wśród młodych badanych jest pop. Wysoki odsetek wskazuje na powszechne zainteresowanie utworami, które są często obecne w mainstreamowej muzyce.
  • Rap (57%): Kolejnym popularnym gatunkiem jest rap, który zdobył znaczną popularność wśród młodych słuchaczy. Teksty opowiadające historie, rytmiczne bitwy i oryginalność są cechami przyciągającymi do tego gatunku.
  • Rock (50%): Gatunek rockowy również cieszy się dużą popularnością wśród młodego pokolenia. Rock obejmuje odmiany od klasycznego rocka po indie rock, co pozwala na różnorodność wśród fanów tego gatunku.
  • Dance (47%): Muzyka dance, z dynamicznymi rytmami i elektronicznymi dźwiękami, również znajduje swoje miejsce w sercach młodych słuchaczy. To gatunek często kojarzony z atmosferą imprezową i pozytywnymi emocjami.

Te preferencje muzyczne pokazują, że młodzi ludzie są otwarci na różnorodność gatunków i cenią różne style muzyczne. Różnice w wyborach mogą być odzwierciedleniem indywidualnych gustów, ale także wpływu mediów społecznościowych, gdzie muzyczne trendy często się kształtują i rozprzestrzeniają.

Słuchanie muzyki

Słuchanie muzyki jest integralną częścią codziennego życia młodych. 74% z nich słucha kilka razy w ciągu dnia, a 46% nawet kilkanaście razy w ciągu dnia.

10% badanych w wieku 18–24 lata lubi słuchać muzyki z przyjaciółmi, ale aż 72% młodych najbardziej lubi słuchać muzyki samotnie. Ma to związek z relaksem, odcięciem się. Słuchanie muzyki w większym gronie generuje napięcia.

Muzyka na żywo – wydatek wart każdych pieniędzy vs. szkoda mi na to kasy?

Dla młodych ludzi muzyka na żywo ma ogromne znaczenie. 66% uważa koncerty za nieodłączny element ich życia, choć pojawia się podział. Jedni chcą płacić każdą cenę, aby uczestniczyć w organizowanych koncertach. Inni uważają, że to zmarnowane pieniądze.

„Bycie na koncercie to nie jest słuchanie muzyki – to jest doświadczenie” (Patrycja, 22 lata)

Muzyka jako wsparcie i terapia

Warto podkreślić, że muzyka dla młodych to nie tylko rozrywka, ale także wsparcie w trudnych chwilach życiowych. 59% uważa, że muzyka wywołuje w nich silne emocje [tego zdania istotnie częściej są 18–24 latkowie (65%) i kobiety (65%)], a dla 35% jest ona ważniejsza niż oglądanie telewizji, filmów czy czytanie książek (tego zdania istotnie częściej są 18–24 latkowie (40%). Dla 41% z nich słuchawki są niezbędnym elementem wyjścia z domu.

Podsumowanie

Raport „Młodzi i Muzyka” przeprowadzone w 2023r. przez Biletomat.pl we współpracy z firmą badawczą „Ciekawość” ukazuje, że muzyka jest nieodłącznym elementem życia młodego pokolenia. To nie tylko forma rozrywki, ale także środek wyrazu, wsparcia, a nawet terapii. Social media, zwłaszcza YouTube, odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu ich muzycznych upodobań i zainteresowań.

Dla młodych ludzi muzyka to nie tylko dźwięki, to doświadczenie, które wpływa na ich codzienne życie i emocje. Wielu z młodych nie wyobraża sobie życia bez muzyki!

Ciekawie mnie, jak to wygląda poza granicami Polski. Czy wyniki polskich badań potwierdzą się u młodych w innych krajach? Podziel się z innymi Twoim zdaniem w tej kwestii.