digital-vinyl-digital-pressing

Digital vinyl versus digital pressing. Nowy rozdział muzyki dzięki technologii?

Nowe innowacje w świecie muzyki, który stale się zmienia, rewolucjonizują relacje między artystami an ich fanami. Jednym z takich przełomowych koncepcji jest tzw. digital vinyl lub digital pressing, łączący w sobie wyraz artystyczny i technologię blockchain.

Digital vinyl i digital pressing

Nie jest tajemnicą, że muzyka towarzyszy ludzkości od wieków. W dzisiejszym cyfrowym świecie stały dostęp do muzyki jest wygodny. Nie pozwala on zawsze na pełne zanurzenie się w doświadczeniu muzycznym. Właśnie tu pojawia się koncepcja digital vinyl. To więcej niż tylko słuchanie piosenki. To unikatowy pakiet, który obejmuje nie tylko pełne ścieżki dźwiękowe. Ale także ekskluzywną społeczność, która łączy twórców i słuchaczy w jednym miejscu.

To jednak nie wszystko, co oferuje digital vinyl lub digital pressing. W jego centrum znajduje się technologia NFT (Non-Fungible Token), która dostarcza certyfikaty cyfrowego posiadania oparte na blockchain. Dzięki NFT każdy digital pressing staje się unikalny i limitowany. To nie tylko dostęp do muzyki; to posiadanie autentycznego dzieła sztuki cyfrowej. Artysta tokenizuje swoją muzykę, pozostawiając cyfrowy ślad swojej kreatywności na zawsze.

Jedną z kluczowych cech digital vinyl i digital pressing jest połączenie kreatywności z technologią. W ten sposób tworzymy zupełnie nowy wymiar zaangażowania i relacji. Dla fanów oznacza to zagłębienie się w świat swoich ulubionych artystów w niespotykany dotąd sposób. To interakcja i uczestnictwo w wyjątkowych doświadczeniach, które pogłębiają więź między twórcami a ich publicznością.

Cyfrowy winyl i cyfrowe tłoczenie

Nie jest tajemnicą, że muzyka towarzyszy ludzkości od wieków. Jednak w dzisiejszym cyfrowym świecie stały dostęp do muzyki, choć niewątpliwie wygodny, nie zawsze pozwala na pełne zanurzenie się w doświadczeniu muzycznym. Właśnie tu pojawia się koncepcja digital vinyl lub digital pressing. To więcej niż tylko słuchanie utworów. To unikatowy pakiet obejmujący pełne ścieżki dźwiękowe oraz ekskluzywną społeczność, która łączy twórców i słuchaczy w jednym miejscu.

To jednak nie wszystko. W centrum znajduje się technologia NFT (Non-Fungible Token), która dostarcza certyfikaty cyfrowego posiadania oparte na blockchain. Dzięki NFT każdy digital vinyl czy digital pressing staje się unikalny i limitowany. To nie tylko dostęp do muzyki. To także posiadanie autentycznego dzieła cyfrowej sztuki. Artysta tokenizuje swoją muzykę, pozostawiając cyfrowy ślad swojej kreatywności na zawsze.

Jedną z kluczowych cech digital vinyl lub digital pressing jest połączenie kreatywności z technologią, tworząc zupełnie nowy wymiar zaangażowania i relacji. Dla fanów oznacza to zagłębienie się w świat swoich ulubionych artystów w niespotykany dotąd sposób. To interakcja i uczestnictwo w wyjątkowych doświadczeniach, które pogłębiają więź między twórcami a ich publicznością.

Digital vinyl i digital pressing a artyści

Cyfrowy winyl czy cyfrowe tłoczenie to także unikalny sposób wsparcia dla artystów. Środki generowane ze sprzedaży cyfrowego winyla trafiają bezpośrednio do twórców, pozwalając im rozwijać swoją pasję i kreatywność. Dla fanów to szansa na wsparcie artystów, z którymi się identyfikują, tworząc symbiotyczną relację między twórcą a publicznością.

Warto podkreślić, że cyfrowy winyl nie dotyczy tylko muzyki. Obejmuje także grafikę, sztukę wizualną, dostęp do ekskluzywnych treści dla nabywców oraz społeczność o ograniczonym dostępie towarzyszącą każdemu dziełu muzycznemu za pośrednictwem pojedynczego NFT. To zrozumienie, że muzyka to nie tylko dźwięk. Muzka to także historia, emocje i wartość wyrażone poprzez posiadanie tego unikalnego dzieła sztuki.

Przykład digital vinyl: zespół Dagadana

Pojawia się pytanie: C o Oferuje Digital Pressing i Digital Vinyl NFT? Jak to wygląda w rzeczywistości? Co kryje się za tokenem NFT dla digital vinyl lub digital pressing?

Przykładem cyfrowego winyla jest projekt DAGADANA wydawnictwa POLVINYL, związany z wydaniem kolekcjonerskiego albumu „Meridian 68„. W tym przypadku chodzi digital vinyl jest czymś więcej niż digital pressing. Jest to w 100% cyfrowa płyta.

Od lewej: Mikołaj Pospieszalski, Daga Gregorowicz, Dana Vynnytska i Bartosz Mikołaj Nazaruk
(fot. Dominika Dyka)

Koncepcja digital vinyl czy digital pressing jest prawie taka sama. Różnica polega tylko na jakości dostarczanych plików. Podczas gdy digital pressing używa standardowych plików stosowanych do nagrywania płyt na winyl lub CD, to digital vinyl oferuje audiofilską jakość. Niektórzy nazywają ją „turbo-jakością”! Cyfrowa płyta jest dedykowana głównie fanom i kolekcjonerom, którzy szukają najwyższej jakości dźwięku cyfrowego.

Digital vinyl to cyfrowe nagranie bezpośrednio przekazywane z matrycy DMM w studiu masteringowym. Inżynierowie korzystają z wkładki EMT Pure Black zamontowanej na ramieniu EMT 929. Jest to niezwykle wrażliwa i precyzyjna igła podłączona do sprzętu audio wysokiej jakości (wzmacniacz przedwzmacniacza EMT JPA 66 i przekształtnik analogowo-cyfrowy Lavry AD 122-96 MX). To ono śledzi ostrze diamentowego noża podczas procesu nagrywania. Rezultatem jest nagranie dźwiękowe, które nie jest dotknięte następnymi procesami, takimi jak galwanizacja czy fizyczne tłoczenie płyty.

Kiedy nabywasz cyfrowy winyl lub cyfrowe tłoczenie możesz posiadać cyfrowy album tak, jakbyś miał fizyczną płytę winylową. Co otrzymujesz, kupując digital vinyl lub digital pressing?

  • Pliki audio [w przypadku digital vinyl są to pliki hi-res skopiowane bezpośrednio z matrycy DMM w jakości 24 bit-96 kHz (2fs)];
  • Certyfikat posiadania cyfrowej wersji albumu;
  • opcjonalnie połączoną z płytą dedykowaną książeczkę PDF;
  • Grafiki związane z albumem (np. grafiki okładki, dedykowane obrazy); w przypadku projektu DAGADANA są to cyfrowe grafiki autorstwa Olgi Kravchenko;
  • The Simples Music: Dagadana (4 NFT). To kolekcja znanych cyfrowych naklejek, stworzonych przez Konrada Kirpluka specjalnie dla albumu „Meridian 68”. Konrad Kirpluk, twórca The Simples, od 2013 roku może pochwalić się współpracą z globalnie rozpoznawanymi markami, takimi jak Nike, FootLocker czy Blizzard. To sprawia, że jego prace są bardzo popularne i poszukiwane w świecie Web3;
  • Dostęp do obszaru pobierania i materiałów bonusowych.
The Simples Music: Dagadana (4 NFT) stworzone przez Konrada Kirpluka

Digital pressing example: Liam Gallagher

Kolejny przykład pochodzi z platformy Serenade. Niedawno zakupiłem tam album Liama Gallaghera „Knebworth 22„. Jest to limitowana edycja 2000 kopii digital pressing. Kupując ten NFT, otrzymujesz:

  • zestaw plików audio, które możesz odsłuchać lub pobrać (limitowane do 3 razy pobrań);
  • publicznie weryfikowalny certyfikat posiadania, który można sprawdzić na https://polygonscan.com/ oraz
  • dwa dodatkowe utwory bonusowe, które nie były pierwotnie wykonywane podczas koncertu.

Możesz poczuć się jak część publiczności liczącej 170 000 fanów. To, co było wczoraj, staje się dzisiaj. Fani sprzed lat spotykają się z fanami współczesnymi, tworząc społeczność kolekcjonerów wokół Liama.

Liam Gallagher udokumentował swoje triumfalne dwudniowe występy w Knebworth Park, wydając album „Knebworth 22” w wersji digital pressing. Każda limitowana edycja Knebworth 22 Digital Pressing zawiera komentarz głosowy Liama Gallaghera, opisujący jego doświadczenia związane z tym legendarnym występem oraz wspomnienia fanów obecnych na koncercie i biorących aktywny udział w tym wydarzeniu.

„Knebworth 22” to album koncertowy, który pozwala każdemu fanowi przeżyć lub doświadczyć ten ikoniczny koncert niejako po raz pierwszy.

Kenworth 22 & Liam Gallagher

Inne przykłady

Nie można zapominać o zespole Kings of Leon i ich albumie „When You See Yourself” z marca 2021 roku. Zespół ten zrobił historię, oferując swój album jako NFT na platformie YellowHeart. Wydanie fizyczne i cyfrowe albumu miały miejsce tego samego dnia!

Równocześnie DJ i producent muzyczny zespołu 3LAU wydał swój album „Ultraviolet” jako pełny cyfrowy winyl. Album był dostępny jako NFT i oferował unikalne korzyści, takie jak dostęp do koncertów artysty i wydarzeń, a także szansę na wygranie tajemniczych nagród. Więcej o tym tutaj.

Innowacja

Wielu artystów na całym świecie, w tym w Polsce, wciąż wydaje się niechętnych wobec technologii blockchain i jej wdrożenia, zwłaszcza w kontekście digital vinyl oraz digital pressing. Pytanie brzmi: dlaczego?

Obecny wzorzec jest prosty: płyty CD, dzięki ich taniej produkcji i łatwej dystrybucji, pozostają popularnym nośnikiem. Dla wielu artystów, zwłaszcza nowicjuszy, wydanie albumu na CD stanowi osiągnięcie, spełnienie marzenia. W rezultacie wielu koncentruje się na tym konkretnym formacie i nie zawsze widzi potrzebę eksploracji nowych, innowacyjnych ścieżek. Niemniej jednak dostrzegają estetyczną i sentymentalną wartość płyt winylowych oraz jak kolekcjonowanie winyli stało się prawdziwą pasją dla wielu miłośników muzyki.

Pierwszy Krok

Gdy analizujemy materiały przygotowane na potrzeby wydania CD lub płyty winylowej, jest jasne, że jesteśmy tylko o krok od stworzenia cyfrowego winyla lub cyfrowego tłoczenia. Wszystkie pliki muzyczne, grafiki i dodatkowe materiały, takie jak teksty, zdjęcia czy filmy przygotowane na potrzeby tradycyjnych wydań, mogą służyć jako fundament do tworzenia unikalnych NFT opartych na technologii blockchain.

Gdzie jest więc problem? Może wynikać on z oporu wobec zmian i nowości w sferze artystycznej. Może wynikać z obaw przed trudnościami technicznymi lub związanymi z nimi dodatkowymi kosztami. Niemniej jednak nie uzasadnia to dalszego ignorowania nowego kanału zarówno w kontekście przychodów, jak i wzmocnienia relacji z fanami.

Podsumowanie

Digital vinyl czy digital pressing – to nowy rozdział w historii muzyki, w którym technologia nie tylko poprawia dostęp do utworów, ale także tworzy głębsze relacje między artystami a fanami. To nie tylko kolejny krok w ewolucji krajobrazu muzycznego. Jest to prawdziwa rewolucja, która zmienia sposób, w jaki postrzegamy i doświadczamy muzyki dzisiaj. To zaproszenie do świata cyfrowego, gdzie każdy dźwięk i każda nuta mają znaczenie, a każdy fan staje się częścią czegoś większego.

Wygląda na to, że powody niechęci artystów do przyjęcia technologii blockchain dla cyfrowego winyla mogą być różne. Wynikają one z utartych sposobów myślenia w branży muzycznej. Przykłady ilustrują, jak digital vinyl i digital pressing oraz inne innowacje technologiczne kształtują dzisiejszy krajobraz muzyczny, oferując artystom i fanom nowe sposoby tworzenia, dzielenia się i doświadczania muzyki.

I na koniec, digital vinyl i digital pressing mają zasięg globalny, rozszerzając bazę fanów artysty poza istniejące granice. Czego jeszcze potrzeba? Otwartości na nowość!