Dagadana - zespół

Nowe możliwości dla artystów i fanów. Przykład zespołu DAGADANA

Blockchain i NFT

Nowoczesne technologie, takie jak blockchain czy NFT (Non-Fungible Token), stwarzają nowe możliwości dla artystów i dla ich fanów. Token NFT nie tylko może być, ale już jest narzędziem, które zmieni i zmienia sposób interakcji oraz współpracy pomiędzy nimi.

Technologia blockchain umożliwia bezpieczne przechowywanie, transfer i zarządzanie prawami autorskimi oraz dochodami artystów. Dzięki jej zastosowaniu, artysta, muzyk może mieć większą kontrolę nad swoimi utworami i otrzymywać sprawiedliwe wynagrodzenie za ich wykorzystanie.

Token NFT jest formą cyfrowego aktywu opartego na technologii blockchain. NFT oferuje artystom, muzykom możliwość tworzenia i sprzedaży unikalnych dzieł sztuki, muzyki lub kolekcjonerskich przedmiotów. Fani mogą nabyć NFT reprezentujące ich ulubione utwory lub ekskluzywne treści, co stanowi dla nich wyjątkową wartość.

Interakcja

Wykorzystanie technologii blockchain i NFT może również umożliwić artystom bezpośrednią interakcję z fanami. Artysta może stworzyć specjalne NFT z dostępem do ekskluzywnych treści lub wydarzeń, oferując to tylko swoim największym fanom. Ta bezpośrednia relacja z fanami może generować dodatkowe przychody dla artystów budując jednocześnie silne więzi muzycznej społeczności. Przykładem tego jest projekt muzyczny wydawcy POLVINYL i zespołu Dagadana i ich wyjątkowego albumu „Meridian 68”.

To okazjonalna płyta polsko-ukraińskiego zespołu, która połączyła muzycznie aż cztery kultury: polską, ukraińską, mongolską i chińską. Na krążku grupa zwraca się w stronę świeżych interpretacji ponadczasowych utworów muzyki ludowej. Brzmi ona unikalną fuzją jazzu, etno, elektroniki czy world music.

Zespół DAGADANA (od lewej: Mikołaj Pospieszalski, Daga Gregorowicz, Dana Vynnytska (Ukraina),
Bartosz Mikołaj Nazaruk. Photo: Dominika Dyka)

DAGADANA

Zespół Dagadana już od piętnastu lat znakomicie łączy elementy wielu kultur. W 2008 roku założyły go Daga Gregorowicz (Polska) i Dana Vynnytska (Ukraina). Dziś Dagadana jest już kwartetem (gdy dołączyli do zespołu Mikołaj Pospieszalski i Bartosz Mikołaj Nazaruk), powiększającym się czasem o sekcję dętą, a nawet orkiestrę symfoniczną.

Dagadana jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na jednym z największych na świecie festiwali muzycznych, legendarnym – Glastonbury Festival w Wielkiej Brytanii. Pisał o nim m.in. amerykański National Geographic.

Grupa koncertowała w ponad 30 krajach,między innymi na największym festiwalu w Ameryce Południowej i podczas wielu tournée w Chinach. Dagadana zagrała do tej pory na tratwie, w kopalni, a nawet na pustyni.

Świat Web2

Fani ze świata Web2 otrzymają GOLDENBLACK VINYL™ Dagadana „Meridian 68”:

 • dwie płyty winylowe o wadze 180 gram każda, nagrane z prędkościa 45 RPM, co przekłada się jednoznacznie na jakość odtwarzania i lepszą dynamikę dźwięku;
 • płyty wykonane w technologii DMM (Direct Metal Mastering), a sama miedziana matryca została nacięta w kultowym studio Pauler Acoustics na maszynie Neumann VMS-82, co jeszcze bardziej zwiększa dokładność odwzorowania informacji na wyższych częstotliwościach i redukuje wzajemne oddziaływanie sąsiadujących ze sobą rowków;
 • pudełko zaprojektowane specjalnie dla tego wydania a w nim jubileuszowa książeczka 16 stron i cztery reprinty grafik z okładki płyty autorstwa Olgi Kravchenko;
 • Cyfrowy Certyfikat Autentyczności (CCA), czyli token NFT zakodowany w bezpiecznym i nienaruszalnym rejestrze danych przy użyciu technologii blockchain, który jest nierozerwalnie związany z płytą winylową. To on poświadcza, że numer płyty, to naprawdę ten, który w tej kolejności wyszedł spod maszyny tłoczącej (numer 1 to naprawdę numer 1 a nie tylko numerek na pudełku!). Mało tego, CCA jest też potwierdzeniem zaangażowania w projekt zespołu i poświadcza od kiedy kto jest fanem i słucha danego zespołu (teraz masz wreszcie dowód na to, że “słuchasz ich zanim byli sławni”).

Świat Web3

Fani Web3 otrzymują GOLDENBLACK DIGITAL VINYL™ Dagadana „Meridian 68”, a więc:

 • pliki Audio Hi-Res skopiowane bezpośrednio z matrycy DMM, przetworzone za pomocą wkładki EMT PURE BLACK, przedwzmacniacza EMT JPA 66 i przetwornika analogowo/cyfrowego LAVRY AD 122-96 MX;
 • jakość pliku: 24bit-96kHz (2fs) z digitalizacją dokonaną w studio Pauler Acoustics;
 • certyfikat posiadania cyfrowej wersji albumu;
 • książeczka w formacie PDF;
 • 5 NFT grafik związanych z albumem;
 • The Simples Music: Dagadana (4 NFT);
 • oraz dostęp do strefy download i bonusowych materiałów.
NFT The Simples Music: Dagadana stworzone przez Konrada Kirpluka specjalnie dla tego projektu.

Wyjątkowe NFT

Token NFT w tym projekcie jest kluczem do „Sezamie otwóż się”. Kupując jeden token otrzymujemy kilka innych, specjalnie połączonych z projektem.

Po pierwsze, 4 NFT The Simples Music: Dagadana. Co to takiego? To stworzona przez Konrada Kirpluka specjalnie dla albumu „Meridian 68” kolekcja słynnych digitalowych naklejek, które są jednocześnie tokenami NFT.

Konrad Kirpluk od 2013 roku tworzy The Simples. Ma on na swoim koncie współpracę z tak znanymi markami na świecie jak Nike, FootLocker czy Blizzard. Jego twórczość stała się bardzo popularną i pożądaną w świecie Web3.

Po drugie, 5 NFT grafik związanych z albumem, fani Web3 reprinty otrzymają w formie cyfrowej.

Po trzecie, dostęp do strefy download i bonusowych materiałów, do których nikt poza posiadaczami tokena NFT czyli GOLDENBLACK DIGITAL VINYL™ Dagadana „Meridian 68” nie będzie miał dostępu.

A najważniejsze na koniec: każdym tokenem NFT związanym z GOLDENBLACK DIGITAL VINYL™ jego posiadacz będzie mógł swobodnie dysponować. Oznacza to, że będzie mógł nim handlować w dowolnym środowisku kryptowalutowym. A na dodatek adres kryptowalutowy portfela kupującego tylko w przedsprzedaży zostanie zapisany w NFT raz na zawsze udowadniając, że kupujący był jego pierwszym nabywcą.

GOLDENBLACK (DIGITAL) VINYL™

POLVINYL kreuje nową markę wydawanych płyt: GOLDENBLACK VINYL™ oraz GOLDENBLACK DIGITAL VINYL™.

GOLDENBLACK VINYL™ to płyta winylowa z Cyfrowym Certyfikatem Autentyczności, w którą firma przelała całą swoją pasję związaną z jakością dźwięku. Współpraca z mistrzami winylowego masteringu i nacinania matryc DMM (studio Pauler Acustic) oraz jakość wytłoczonej płyty przez R.A.N.D. Muzik oddaje całe piękno muzyki stworzonej przez artystów i producentów. To winyl w najlepszej jakości zarówno audio jak i poligrafii. Dodatkowo jest połączony z nowoczesną technologią blockchain, która tworzy nowe możliwości dla kolekcjonerów.

GOLDENBLACK DIGITAL VINYL™ to cyfrowy zapis zgrany bezpośrednio z matki DMM w studio nacinającym matryce. Niezwykle wrażliwa i precyzyjna igła podłączona do najwyższej jakości sprzętu audio podczas zgrywania podąża bezpośrednio za diamentowym nożem tnącym. Dzięki temu zapis dźwięku jest nieskażony żadną z późniejszych obróbek (taką jak np. galwanizacja czy tłoczenie).

Nowością w świecie cyfrowych plików jest wykorzystanie technologii blockchain i opartego na niej rozwiązania NFT. Dzięki nim możesz posiadać plik cyfrowy tak samo jak posiadasz płytę winylową.

GOLDENBLACK VINYL™ Dagadana „Meridian 68”

Czy warto kupić?

Technologia blockchain i NFT otwierają nowe możliwości dla artystów i ich fanów. Artystom zapewniają większą kontrolę nad swoją twórczością od strony przychodów, a fanom możliwość nabywania unikalnych dzieł i posiadania ekskluzywnych treści. Wykorzystanie tej technologii może zwiększyć dochody artystów i umożliwić im bliższą relację z fanami. Temu służy projekt POLVINYL i zespołu Dagadana. Jest także wielką gratką dla kolekcjonerów.

Nie wiemy, czy polski rynek muzyczny jest gotowy na tego typu rozwiązania. Wiemy jedno: najwyższy czas być pierwszym, pokazać, że jest to możliwe. Najwyższy czas łączyć różne światy w jednym projekcie, aby każdy znalazł coś wyjątkowego dla siebie.

Wejdź na stronę polvinyl.pl/dagadana i stań się posiadaczem wyjątkowego albumu zespołu DAGADANA.