Muzyka w interakcji. Raport IFPI „Engaging with Music” 2023 (2)

Dla milionów ludzi na całym świecie muzyka ma ogromny wpływ. Nasze doświadczenia są kształtowane przez inspiracje, emocje i kulturę, a także przez dźwięki, które towarzyszą nam na co dzień.

Największe w swoim rodzaju badanie dotyczące muzyki IFPI z 2023 r. pokazuje, jak fani z całego świata odkrywają, słuchają i angażują się w muzykę, która stała się częścią ich życia, z ponad 43 000 respondentów w 26 krajach.

Warto dokładnie przeczytać ten raport i wnioski, jakie wyciąga. Niewątpliwie ułatwi on poznanie różnorodnego, dynamicznego i niezwykle ekscytującego świata muzyki, zwłaszcza dla młodych fanów muzyki.

Z pierwszą częścią opracowania raportu „Engaging with Music” za rok 2023 można zapoznać się tutaj. Teraz czas na część drugą analizy raportu.

1. Muzyczna codzienność młodych ludzi

Raport IFPI zawiera bardzo cenne informacje na temat różnorodnych sposobów, w jakie ludzie włączają muzykę do swoich codziennych zajęć. Z pewnością odpowiedzi respondentów pozwolą nam lepiej zrozumieć, jak integralną częścią życia i rutyny ludzi jest muzyka.

Jak wynika z raportu, jedną z najczęstszych czynności, podczas których ludzie słuchają muzyki, są dojazdy do pracy lub szkoły, na co wskazuje aż 45% respondentów. Podkreśla to ogólną rolę muzyki w zapewnianiu rozrywki i relaksu podczas codziennych dojazdów do pracy. Być może muzyka służy jako sposób na radzenie sobie ze stresem związanym z tym, co czeka młodych w szkole lub pracy.

Dodatkowo dane pokazują, że aż 50% respondentów słucha muzyki podczas jazdy samochodem. Podkreśla to długotrwały związek między muzyką a prowadzeniem pojazdu, w przypadku którego ludzie często korzystają z muzyki, aby złagodzić nudę lub ciszę podczas (długich) podróży.

Co ciekawe, raport wskazuje, że 39% respondentów słucha muzyki podczas prac domowych. Oznacza to ni mniej ni więcej, że muzyka stała się codziennością, dzięki której przyziemne zadania stają się przyjemniejsze i znośne.

Podobnie 33% respondentów słucha muzyki podczas ćwiczeń lub na siłowni, podkreślając jej rolę w dostarczaniu energii, motywacji i rytmu podczas ćwiczeń fizycznych.

Dane pokazują również, że 41% respondentów słucha muzyki w momencie relaksu lub odprężenia. Tym samym muzyka wspomaga relaks, łagodzi stres i ogólnie poprawia nastrój bez względu na porę dnia.

Ogólnie rzecz biorąc, statystyki te podkreślają wieloaspektowy charakter roli muzyki w życiu człowieka. Niezależnie od tego, czy zapewnia motywację podczas treningów, zwiększa produktywność w pracy, czy po prostu służy jako źródło przyjemności podczas spędzania wolnego czasu, muzyka nadal stanowi integralną część codziennych zajęć milionów ludzi na całym świecie.

2. Generacja młodych i starszych słuchaczy

Muzyka zawsze była podstawową częścią ludzkiej kultury, ale wraz z pojawieniem się technologii sposoby, w jakie ludzie angażują się w muzykę, uległy zróżnicowaniu. Oto kilka ciekawych spostrzeżeń w oparciu o dane raportu.

Z danych wynika, że aż 79% respondentów uważa, że sposobów na słuchanie muzyki jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Co ciekawe, nastawienie to jest szczególnie widoczne wśród starszego pokolenia – takie przekonanie wyraża 82% osób w wieku 55–64 lata. Oznacza to, że starsze grupy demograficzne, które były świadkami ewolucji nawyków związanych z konsumpcją muzyki na przestrzeni czasu, chętniej doceniają różnorodność dostępnych opcji słuchania muzyki.

Co więcej, badania podkreślają rosnącą tendencję wśród fanów muzyki w każdym wieku do poznawania starszej muzyki, która jest dla nich nowa. Godne uwagi 64% osób w wieku 16–44 lat lubi odkrywać starszą muzykę, co sugeruje powszechne zainteresowanie poznawaniem historii i dziedzictwa muzycznego.

Coraz powszechniejsze staje się skrzyżowanie muzyki i innych form rozrywki. Na przykład znaczące 80% graczy słucha muzyki podczas gry, co pokazuje symbiotyczny związek między grami a konsumpcją muzyki. Ponadto muzyka odgrywa kluczową rolę w 54% czasu spędzanego na oglądaniu filmów w aplikacjach do tworzenia krótkich filmów, co wskazuje na znaczenie muzyki w konsumpcji mediów wizualnych.

Doświadczenia muzyczne na żywo, zarówno wirtualne, jak i tradycyjne, są również atrakcyjne dla miłośników muzyki. Około 36% respondentów twierdzi, że oglądało w ciągu ostatniego miesiąca transmisję muzyczną na żywo, np. koncert, a 57% oglądało w tym samym okresie program telewizyjny lub film poświęcony muzyce. Podkreśla to stałą popularność wydarzeń muzycznych na żywo i treści wizualnych związanych z muzyką na przestrzeni pokoleń.

Ponadto fani wyrażają entuzjazm w odkrywaniu nowych artystów i muzyki w różnych formatach. Znaczne 44% osób płacących za usługę subskrypcji muzyki co najmniej raz w tygodniu odkrywa nowego artystę muzycznego, co podkreśla rolę platform przesyłania strumieniowego w ułatwianiu eksploracji i odkrywania muzyki.

Podsumowując, dane z najnowszego raportu ukazują dynamiczny obraz zaangażowania muzycznego pokoleń. Podczas gdy starsze grupy demograficzne doceniają bogactwo dostępnych obecnie możliwości słuchania muzyki, młodsi odbiorcy wykazują duże zainteresowanie odkrywaniem zarówno muzyki współczesnej, jak i historycznej. Odkrycia te podkreślają niezmienną atrakcyjność muzyki jako formy ekspresji kulturalnej i rozrywki, przekraczającej granice pokoleniowe i wzbogacającej życie wszystkich ludzi.

3. Silna potrzeba „fizycznej” muzyki

Pomimo cyfrowej rewolucji w branży muzycznej, analizowane badania wskazują, że wśród fanów nadal istnieje spore zapotrzebowanie na fizyczne produkty muzyczne. Zagłębienie się w dane ujawnia intrygujące trendy, szczególnie w dziedzinie płyt winylowych, które w ostatnich latach przeżywają renesans popularności.

Jak wynika z badań, 13% respondentów zakupiło w ostatnim miesiącu płytę CD. 9% respondentów zdecydowało się na zakup płyt winylowych, co świadczy o tym o dużym zainteresowaniu tymi klasycznymi formatami. Co ciekawe, aż 5% osób zdecydowało się na muzykę na kasetach magnetofonowych (kto o nich jeszcze pamięta?), co podkreśla niszowy, ale trwały rynek dla entuzjastów dźwięku analogowego.

Wśród gatunków najbardziej preferowanych przez nabywców płyt winylowych prym wiodą pop, hip-hop/rap, taniec i muzyka klasyczna/opera. Ta eklektyczna mieszanka gatunków podkreśla różnorodne gusta i preferencje entuzjastów winyli, od współczesnego popu po klasyczne arcydzieła.

Zagłębiając się w motywacje zakupów winyli, wyłania się kilka typowych powodów. Zdecydowane 24% respondentów wskazało na swoją miłość do kolekcjonowania płyt winylowych. Entuzjaści winyli czerpią radość z tworzenia i troski o swoje kolekcje. Ponadto 22% wolało posiadać muzykę w formie fizycznej, podkreślając namacalny i dotykowy wygląd płyt winylowych. Rytualny aspekt odtwarzania płyty winylowej również ma znaczenie – 19% respondentów cieszy się z doświadczenia związanego z odtwarzaniem płyty winylowej. Co więcej, nie można przeoczyć estetyki winyli, ponieważ 19% osób docenia posiadanie fizycznych płyt do podziwiania i wystawiania, co dodaje wizualnego wymiaru ich konsumpcji muzyki.

Podsumowując, dane przedstawiają zróżnicowany obraz nawyków związanych z konsumpcją muzyki, gdzie formaty fizyczne, takie jak płyty winylowe, nadal cieszą się popularnością obok cyfrowych alternatyw. Pomimo wygody, jaką oferują usługi przesyłania strumieniowego, wielu entuzjastów muzyki nadal czerpie przyjemność z dotykowych wrażeń związanych z posiadaniem i odtwarzaniem płyt winylowych, co podkreśla trwały urok analogowego dźwięku w epoce cyfrowej. W miarę ciągłego rozwoju technologii fascynujące będzie obserwowanie, jak te trendy będą kształtować przyszły krajobraz przemysłu muzycznego.