Engaging with Music

Muzyka w interakcji. Raport IFPI „Engaging with Music” 2023

Muzyka odgrywa niebagatelną rolę w życiu milionów ludzi na całym świecie. To nie tylko dźwięki, towarzyszące nam na co dzień, ale także kultura, emocje i inspiracje, które kształtują nasze doświadczenia.

Muzyczny raport IFPI za rok 2023 to największe tego rodzaju badanie, które dostarcza unikatowego spojrzenia na to, jak fani z całego świata (ponad 43 000 respondentów w 26 krajach) odkrywają, słuchają i angażują się w muzykę, która jest nieodłączną częścią ich życia.

Warto zapoznać się w całości z tym raportem oraz jego wnioskami, jakie przynosi. Bez wątpienia pozwoli on każdemu z nas jeszcze bardziej odkryć różnorodny, dynamiczny i niezwykle ekscytujący świat muzyki.

1. Globalny obraz zaangażowania w muzykę w 2023 roku

Raport „Engaging with Music” pokazuje globalne spojrzenie na sposoby, w jakie fani dokonują interakcji z muzyką. Raport podkreśla ogromną rolę, jaką muzyka odgrywa w życiu nie tylko fanów, ale każdego człowieka.

Na początku warto zaznaczyć, że młodzi zwiększyli czas spędzony na słuchaniu muzyki. W roku 2023 każdego tygodnia było to 20,7 godziny w przeciwieństwie do 20,1 godzin w roku 2022.

Młodzi określają na ile są zaangażowani w muzykę i jaki kanał wykorzystują by obcować z muzyką na co dzień. Oto kilka interesujących faktów:

 • 7% – Inne formy słuchania muzyki: W tym segmencie znajdują się osoby, które preferują inne niż tradycyjne metody słuchania muzyki. Mogą to być oglądanie teledysków muzycznych w telewizji, korzystanie z usług wideo na żądanie lub po prostu wymienianie się muzyką z rodziną i przyjaciółmi.
 • 4% – Muzyka na żywo: Choć muzyka na żywo stanowi mniejszy procent, nadal cieszy się popularnością wśród ludzi. Obejmuje to koncerty oraz transmisje na żywo, które umożliwiają uczestnictwo w wydarzeniach muzycznych z dowolnego miejsca na świecie.
 • 9% – Zakupiona muzyka: Wciąż istnieje grupa osób, która woli zakupić muzykę, np. na płytach CD, winylach, DVD lub w formie cyfrowej. Choć ta liczba może być mniejsza w porównaniu z innymi formami, wciąż istnieją miłośnicy fizycznych nośników muzycznych.
 • 17% – Muzyka w radiu: Radio nadal pozostaje popularnym źródłem muzyki dla wielu ludzi. Może to być transmisja na żywo, odtwarzanie programów poświęconych muzyce lub słuchanie stacji radiowych przez internet.
 • 31% – Strumieniowanie wideo: Strumieniowanie wideo, zarówno długich, jak i krótkich form, stało się ogromnie popularne wśród użytkowników. Platformy takie jak YouTube czy TikTok umożliwiają łatwy dostęp do różnorodnych treści muzycznych.
 • 32% – Strumieniowanie audio: Bez wątpienia największy udział przypadł strumieniowaniu audio, obejmując subskrypcje oraz darmowe wersje platform takich jak Spotify, Apple Music czy Melon. Ta forma słuchania muzyki zdobywa coraz większą popularność, zapewniając dostęp do ogromnej biblioteki utworów w dowolnym miejscu i czasie.

Tak zróżnicowany krajobraz zaangażowania w muzykę potwierdza, że muzyka nadal pozostaje istotną częścią życia ludzi na całym świecie, niezależnie od preferowanych form jej odbioru.

2. Człowiek a muzyka

Wyniki zebranych danych dają nam ciekawy obraz preferencji i zachowań ludzi wobec muzyki. Oto kilka kluczowych punktów:

 • 71% – Ważność muzyki dla zdrowia psychicznego: Ogromna większość respondentów, aż 71%, podkreśla, że muzyka ma duże znaczenie dla ich zdrowia psychicznego. To potwierdza, jak istotną rolę odgrywa muzyka w naszym codziennym samopoczuciu i emocjach.
 • 57% – Dostęp do muzyki z całego świata: Więcej niż połowa, a konkretnie 57% respondentów, uważa, że ważne jest dla nich, aby mieć dostęp do muzyki pochodzącej z różnych zakątków świata. To świadczy o rosnącej potrzebie zróżnicowania i eksploracji różnych kultur muzycznych.
 • 29% – Używanie nielegalnych metod dostępu do muzyki: Niemal jedna trzecia respondentów, dokładnie 29%, przyznaje się do korzystania z nielegalnych lub nieautoryzowanych sposobów słuchania lub pozyskiwania muzyki. To ważne wyzwanie dla całej branży muzycznej. To wskazuje na potrzebę większej edukacji w zakresie legalnych sposobów korzystania z muzyki.

Podsumowując, dane te ukazują, że muzyka jest nadal ważną częścią życia ludzi na całym świecie, ale także podkreślają potrzebę rozwijania legalnych i etycznych metod dostępu do niej.

3. Streaming króluje

Globalny rynek strumieniowania audio nadal rośnie. Płatne subskrypcje audio pozwalają publiczności na całym świecie na dostęp do nieograniczonych zasobów muzyki.

Młodzi respondenci przedstawili trzy główne powody, dla których subskrybują usługę strumieniowania muzyki. Oto one:

 1. Brak przerw w słuchaniu muzyki poprzez płatne reklamy.
 2. Mogą słuchać tego, co chcą i kiedy chcą.
 3. Mają natychmiastowy dostęp do milionów utworów.

Aż 73% ankietowanych młodych osób podkreśla, że słucha muzyki za pomocą licencjonowanych usług strumieniowania audio (subskrypcyjnych i wspieranych reklamami). To potwierdza silne przyciąganie fanów streamingu muzyki.

Ciekawym jest informacja, w jaki sposób młodzi wybierają muzykę do słuchania w streamingu:

 • 63% młodych wybiera konkretne utwory.
 • 57% młodych wybiera konkretnych artystów.
 • 42% młodych wybiera konkretne albumy.
 • 59% młodych wybiera własne playlisty.

Podsumowanie

Raport „Engaging with Music” opublikowany przez IFPI w 2023 roku przedstawia globalne zainteresowanie muzyką oraz sposoby, w jakie ludzie na całym świecie angażują się w słuchanie muzyki. Wyniki tego badania pokazują, że muzyka cały czas odgrywa istotną rolę w życiu milionów ludzi, kształtując ich doświadczenia i emocje.