superfans

Superfani w świecie muzyki

W lipcu 2023 roku firma badawcza Luminet opublikowała długo wyczekiwany raport za pierwsze półrocze roku. Wśród wielu interesujących obserwacji, jedna tematyka przykuła moją uwagę: fenomen super fanów.

Kim są super fani? Dlaczego są tak ważni dla każdego artysty? Ten artykuł zagłębia się w wyniki badań Luminate i przybliża, co sprawia, że super fani są taką unikalną i istotną częścią przemysłu muzycznego.

Super Fani 5+

W swoim raporcie Luminate przedstawił klarowną definicję terminu „super fanów”. To są entuzjaści muzyki w wieku 13 lat i wyżej, którzy aktywnie uczestniczą w interakcjach z artystami i ich twórczością na wielu platformach:

  1. Streaming;
  2. Śledzenie ulubionych artystów w mediach społecznościowych.
  3. Zakupy formatów fizyznych.
  4. Zakupy innych dóbr.
  5. Udział w koncertach na żywo.

Zasadniczo super fani są lojalnymi wielbicielami swoich artystów, którzy wyrażają swoje niezachwiane oddanie na różne sposoby.

Pioneers in music discovery

Godnym uwagi jest wniosek płynący z raportu Luminate, że superfani będą o +54% więcej pierwszymi, którzy odkryją nową muzykę i artystów. Superfani zawsze poszukują nowości, wyznaczają trendy w świecie, w którym muzyka szybko się zmieniają. Możliwość innowacji odgrywa istotną rolę w kształtowaniu krajobrazu przemysłu muzycznego.

Luminate’s 2023 Midyear Music Raport

Budowanie relacji

Kolejnym interesującym odkryciem jest to, że +59% superfanów wyraża chęć nawiązania głębszej więzi z artystami. W epoce dystansowania się, ta potrzeba głębszego połączenia z twórcami ich ulubionych piosenek jest emocjonalnym związkiem, gdzie muzyka sprawia, że superfani chcą zrozumieć artystów stojących za ich pasjami i poszukują dowodów intymności poza sferą zwykłego fandomu.

Budowanie wspólnoty

Super fani są również o +43% bardziej skłonni do wyrażania swojej miłości poprzez uczestnictwo w społecznościach tworzonych przez określonych artystów. W erze wirtualnej przestrzeni i nowych sal koncertowych, ta społeczność oferuje schronienie dla ludzi o podobnych zainteresowaniach, aby spotykać się, dyskutować i celebrować swoją wspólną pasję nie tylko do muzyki. Chodzi o wspólne doświadczenie i przyjaźń, które się z tym wiążą.

Luminate’s 2023 Midyear Music Raport

Super fani jako znacząca liczba

Raport Luminate ujawnił również, że 15% populacji zalicza się do kategorii super fanów. To oddane jednostki, prowadzone przez nieskrępowany entuzjazm, stanowią kręgosłup przemysłu muzycznego.

Jeszcze bardziej imponujący jest ich wpływ ekonomiczny. Super fani dominują na rynku muzycznym w USA, konsumując imponujące +80% muzyki każdego miesiąca. Oznacza to gotowość do inwestowania w muzykę, czy to poprzez bilety na koncerty, gadżety, fizyczne nośniki, czy subskrypcje muzyki streamingowej.

Co ciekawe, ci, którzy kupują fizyczne nośniki muzyki, takie jak winyle, CD i kasety, mają ponad dwukrotnie większe prawdopodobieństwo (+128%), że staną się ogromnymi fanami tej muzyki. Ta melancholijna grupa docenia nie tylko doświadczenie dźwiękowe, ale także fizyczne połączenie, jakie znajdują poprzez fizyczną kolekcję.

Co więcej, raport Luminate potwierdza, że amerykańscy milenijni słuchacze muzyki wydają o +22% więcej, podczas gdy słuchacze muzyki Gen Z wydają o +13% więcej miesięcznie na muzykę w porównaniu ze średnim słuchaczem muzyki w USA. Raport podkreśla, że następuje przesunięcie pokoleniowe w konsumpcji muzyki, a kluczową rolę odgrywają super fani.

In July 2023, music research firm Luminet released its much-anticipated report for the first half of the year. Among the many interesting observations, one theme struck me: the phenomenon of the super fan.
Luminate’s 2023 Midyear Music Raport

Podsumowując, wnikliwe badania Luminate na temat super fanów w świecie muzyki ujawniają emocje, zaangażowanie i złożony wpływ tych pasjonatów na przemysł muzyczny. To oni kreują trendy, są komunikatorami i silnikami gospodarki, które podtrzymują ekosystem muzyczny.

Super fani stanowią serce przemysłu muzycznego, to oni zapewniają, że pasja będzie rezonować daleko i szeroko. A zatem najwyższy czas by zmienić model marketingu muzycznego i skupić się na super fanach oraz zaoferować im spersonalizowaną ofertę. W przeciwnym razie artyści nie wykorzystają sposobności zwiększenia popularności ani sprzedaży swojej muzyki.

No Posts Found