RIAA-2023-blog

Rekordowy rok dla branży muzycznej w USA. Analiza sprzedaży za 2023 rok według RIAA.

Amerykańska branża muzyczna nadal święci triumfy, kontynuując dynamiczny wzrost już ósmy rok z rzędu. Dane statystyczne opublikowane przez amerykańską organizację RIAA (Recording Industry Association of America) z roku 2023 wskazują na kolejny rekordowy okres, który wykazuje ciągły rozwój i innowacje w sektorze muzycznym.

Wzrost przychodów z muzyki

Według raportu z RIAA, dochody z muzyki nagranej w USA w 2023 roku wzrosły o 8%, osiągając rekordową kwotę 17,1 miliarda dolarów szacowanej wartości detalicznej. Największym czynnikiem wzrostu była streamingowa usługa, która odnotowała rekordowy poziom zaangażowania w płatne subskrypcje oraz ciągły rozwój w dziedzinie reklamowych przychodów.

Dominacja streamingu

Usługi streamingowe kontynuowały dominację w kształtowaniu przychodów z muzyki nagranej w 2023 roku. Subskrypcje płatne, usługi wspierane reklamami, radio cyfrowe oraz platformy społecznościowe wygenerowały łączne przychody w wysokości 14,4 miliarda dolarów, co stanowiło 84% ogólnych dochodów z muzyki nagranej. Subskrypcje płatne wzrosły o 9%, osiągając 11,2 miliarda dolarów, co stanowiło 78% przychodów ze streamingu.

Ewolucja pobierania cyfrowego

Przychody z cyfrowego pobierania muzyki nadal spadały w 2023 roku, osiągając 434 miliony dolarów, co oznacza spadek o 12%. Pobieranie cyfrowe stanowiło zaledwie 3% dochodów z muzyki nagranej w USA, co stanowi znaczący spadek w porównaniu z szczytowym udziałem w 2012 roku.

Wzrost produktów fizycznych

Jednakże, mimo dominacji streamingu, fizyczne formaty muzyczne nadal odnotowywały wzrost po swoim znaczącym powrocie w 2021 roku. Całkowite przychody z produktów fizycznych wyniosły 1,9 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 11% w porównaniu z poprzednim rokiem. Szczególnie warto zauważyć, że przychody z płyt winylowych wzrosły o 10% do 1,4 miliarda dolarów, stanowiąc 71% przychodów z fizycznych formatów.

Podsumowanie

Rok 2023 był kolejnym rekordowym rokiem dla amerykańskiej branży muzycznej, z głównym naciskiem na streaming i fizyczne formaty muzyczne. Pomimo spadku w cyfrowym pobieraniu muzyki, ogólne dochody wzrosły, odzwierciedlając dynamiczne przekształcenia i preferencje konsumentów w dziedzinie konsumpcji muzycznej. Oczekuje się, że branża będzie nadal ewoluować, dostosowując się do zmieniających się trendów i technologii w kolejnych latach.