The Global Recorded Music Revenues: A Look at the Segments in 2022

Muzyczne dochody. Analiza segmentów w 2022 roku

Wprowadzenie

W stale ewoluującym krajobrazie przemysłu muzycznego ważne jest, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i rozwijającą się technologią. W miarę jak zagłębiamy się w rok 2022 staje się oczywiste, że dystrybucja światowych dochodów z nagrania muzyki przeszła znaczącą transformację. W roku 2022 światowe dochody z nagrania muzyki wyniosły 31,2 mld dolarów. Spójrzmy zatem na różne segmenty przemysłu muzycznego i ich strumień dochodów.

1. Dominacja streamingu w przemyśle muzycznym

Z ogromnym udziałem wynoszącym 67,1%, streaming staje się niekwestionowaną potęgą światowych dochodów z nagrania muzyki. Szybki rozwój platform streamingowych nadal kształtuje sposób, w jaki konsumujemy muzykę, rewolucjonizując model dochodów całego przemysłu. Wygoda, dostępność i ogromne katalogi oferowane przez platformy streamingowe zdobyły serca miłośników muzyki na całym świecie. To z kolei prowadzi wprost do wzrostu dochodów z streamingu.

2. Sprzedaż fizyczna nadal się liczy

Wbrew przekonaniu, że sprzedaż muzyki na nośnikach fizycznych należy do lamusa, wciąż zajmuje ona znaczący udział w rynku. W 2022 roku sprzedaż fizyczna stanowiła 17,5% światowych dochodów z muzycznych nagrań. Ten segment obejmuje sprzedaż płyt CD, płyt winylowych i innych fizycznych formatów. Płyty CD odnotowały drastyczny spadek w przeciwieństwie do płyt winylowych, które osiągnęły nowe rekordy sprzedaży 18ty rok z rzędu. Choć sprzedaż fizyczna odnotowała spadek w ostatnich latach z powodu rewolucji cyfrowej, nadal przyciąga oddaną grupę fanów i kolekcjonerów, którzy cenią sobie doświadczenie dotykowe i szatę graficzną albumów.

3. Znaczenie prawa do wykonań

Prawa do wykonań, które obejmują licencjonowanie muzyki do publicznych wystąpień, odnotowały znaczny wzrost swojego udziału w światowych dochodach. Ten segment stanowił 9,4% w 2022 roku, podkreślając rosnące znaczenie koncertów na żywo, wystąpień muzycznych i tantiem za nadawanie. Ponieważ artyści i autorzy tekstów otrzymują wynagrodzenie za odtwarzanie ich utworów w przestrzeniach publicznych lub w mediach, prawa wykonań stały się cennym źródłem dochodów dla wszystkich twórców.

4. Potencjał synchronizacji

Synchronizacja, czyli wykorzystanie muzyki w filmach, telewizji, reklamach i innych mediach, zajmuje mniejszy, ale istotny udział w światowych dochodach z muzycznych nagrań. W roku 2022 wyniósł on 2,4% w 2022 roku. Ten segment umożliwia artystom i kompozytorom zaprezentowanie ich twórczości większej widowni. Rynek synchronizacji utrzymuje się dzięki rozprzestrzenianiu się platform streamingowych, rynku gier i nieustannie rozwijającego się przemysłu audiowizualnego.

5. Pobieranie

W miarę jak streaming muzyczny zyskuje popularność, segment pobierania notuje spadek w ostatnich latach. W 2022 roku pobieranie stanowiło 3,6% światowych dochodów z nagrań. Dzięki wygodzie i dostępności usług streamingowych konsumenci przeszli na modele oparte na subskrypcji, które zapewniają dostęp do ogromnych bibliotek muzycznych na żądanie. Niemniej jednak segment pobierania nadal przyciąga osoby, które wolą posiadać swoją muzykę lub mają ograniczony dostęp do Internetu.

Photo: Simon Noh, Unsplash

Podsumowanie

Rozkład światowych dochodów z muzycznych nagrań w 2022 roku odzwierciedla trwającą transformację i dywersyfikację przemysłu muzycznego. Streaming wciąż dominuje w muzycznych krajobrazie. Wciąż rewolucjonizuje on sposób, w jaki konsumujemy muzykę. Sprzedaż fizyczna, pomimo spadku, utrzymuje swoje znaczenie dla oddanych kolekcjonerów. Prawa wykonań i synchronizacja stanowią cenne ścieżki dla artystów i autorów tekstów do zarabiania tantiem i zdobywania rozgłosu. Jedynie segment pobierania notuje spadkową tendencję w związku ze wzrostem usług streamingowych.

Dzięki zrozumieniu tych różnych segmentów, interesariusze przemysłu muzycznego mogą dostosować swoje strategie, aby poradzić sobie z ewoluującym krajobrazem i skorzystać na możliwościach wynikających ze zmieniających się trendów w konsumpcji muzyki.