Patryk Scelina

Komponowanie muzyki do gier komputerowych. Sztuka tworzenia ścieżki dźwiękowej

Początkowo gry komputerowe nie było kojarzone z dobrą muzyką. Dziś możemy powiedzieć z dużą odpowiedzialnością coś przeciwnego. Muzyka odgrywa bowiem niebagatelną rolę w świecie gier komputerowych. To ona kształtuje atmosferę, buduje napięcie i wzmacnia emocje graczy. Kompozytorzy, tacy jak Patryk Scelina, stają czasami przed unikalnymi wyzwaniami, które wymagają od nich zarówno umiejętności muzycznych, jak i głębokiego zrozumienia kontekstu narracyjnego gry.

Wybór instrumentów a atmosfera gry

Tworzenie muzyki do gier komputerowych to sztuka równowagi między różnorodnością instrumentów a atmosferą, jaką chce się przekazać. Patryk Scelina w swojej pracy nad „My Memory Of Us” podkreślał znaczenie doboru instrumentarium, które musi być doskonale dopasowane do klimatu gry. Instrumenty smyczkowe, perkusyjne chromatyczne (jak marimba czy wibrafon), klezmerskie, a nawet syntezatory elektroniczne – wszystko musi współgrać, aby stworzyć spójną ścieżkę dźwiękową. I dlatego czasem kompozytor świadomie rezygnują dla dobra fabuły gry z pewnych instrumentów. Tak było w My Memory Of Us. Patryk Scelina zrezygnował w ogólne z instrumentów dętych blaszanych.

Patryk Scelina
Więcej o Patryku i jego muzyce tutaj: https://polvinyl.pl/scelina

Narracyjne wyzwania

Komponowanie muzyki do gier oznacza także zrozumienie narracji i kontekstu, w jakim dźwięki mają działać. W przypadku „My Memory of Us”, gdzie historia chłopca i dziewczynki rozwija się podczas okupacji hitlerowskiej w czasie II wojny światowej, muzyka musi oddać delikatność dziecięcej wyobraźni. Z drugiej strony muzyka musi podkreślać trudną i smutną rzeczywistość wojny. To narracyjne wyzwanie wymaga od kompozytora wrażliwości na emocje i dynamikę opowieści.

Zróżnicowane inspiracje

Kompozytorzy muzyki do gier często czerpią inspirację z różnych źródeł. Scelina wspominał w jednym z wywiadów o dwóch skrajnych kierunkach, które znalazły się w referencjach do jego pracy. Była to tradycyjna muzyka klezmerska i minimalistyczna, ciężka muzyka elektroniczna. To zróżnicowanie wpływa na ostateczny charakter ścieżki dźwiękowej, dodając jej unikalny smak i styl.

My Memory Of Us
Źródło: Play Station

Współpraca z zespołem developerskim

W procesie tworzenia muzyki do gier, współpraca z zespołem developerskim odgrywa kluczową rolę. W tym wypadku chodzi o zespół producenta gry Juggler Games. Kompozytorzy muszą być elastyczni, dostosowując się do wizji artystycznej, jak również technicznych ograniczeń gry. Scelina podkreśla swoją swobodę twórczą w projekcie „My Memory of Us”, co pozwoliło mu wydobyć unikalne brzmienie, idealnie współgrające z narracją gry.

Biorąc pod uwagę czas jaki poświęciłem na pracę nad muzyką do gry, to będzie to chyba największy mój projekt w ogóle. Do tej pory nie pracowałem nad niczym dłużej, jak dwa lata. Nie da się ukryć, że muzykę można zrobić szybciej. Ja natomiast uczestniczyłem w procesie pracy nad grą, prawie że od samego początku. Dzięki temu miałem okazję dojrzeć emocjonalnie do tego projektu.
Gdybym nagle został zaskoczony zleceniem i okazało się że mam trzy miesiące na napisanie całości muzyki, na pewno brzmiałaby ona inaczej niż teraz.
(Patryk Scelina – My Memory of Us,
wywiad, Krzysiek Kowal, 13.11.2018, gamemusic)

Techniczne wyzwania

Tworzenie muzyki do gier to także zmaganie się z technicznymi aspektami. Scelina zwrócił uwagę na konieczność nagrania instrumentów solowych, aby dodać autentyczności dźwiękom. Równocześnie musiał on uwzględnić, że nie wszystkie instrumenty można było nagrać. A to z kolei wymagało znalezienia balansu między dźwiękami wirtualnymi a akustycznymi.

Podsumowanie

Komponowanie muzyki do gier komputerowych to wyjątkowe wyzwanie artystyczne i techniczne. W świetle doświadczeń Patryka Sceliny przy pracy nad „My Memory of Us” widzimy, że tworzenie doskonałej ścieżki dźwiękowej to proces wymagający nie tylko umiejętności muzycznych, ale także zdolności zrozumienia i współpracy z zespołem developerskim. Ostatecznie, muzyka do gier to nie tylko dodatek, ale istotny element, który wnosi głębię i emocje do interaktywnego świata wirtualnej rozgrywki. Nie dziwi zatem fakt, że obok muzyki filmowej, coraz większą popularność zdobyła wśród słuchaczy muzyka do gier komputerowych. Cieszy nas, że wielu polskich kompozytorów przebija się do światowego rynku muzycznego w kategorii game soundtrack.

Więcej: https://polvinyl.pl/scelina/