product-adoption-blog

Adopcja formatów cyfrowych i fizycznych (2014-2023)

Obserwując muzyczny rynek sprzedaży w sposób naturalny nasuwa się pytanie o adopcję. Nie chodzi o prawnicze rozumienie słowa „adopcja”. Chodzi o adopcję produktu. Bez wątpienia zagadnienie to jest ważne z punktu widzenia nie tylko rynku muzycznego. Możemy mówić o adopcji aparatów analogowych versus aparatów cyfrowych, książek drukowanych versus ebooków itd. Nas interesuje przemysł muzyczny i formaty fizyczne w stosunku do formatów cyfrowych. Spójrzmy zatem jak wyglądała ich adopcja za lata 2014-2023.

Czym jest adopcja produktu?

Adopcja produktu to proces, w którym konsumenci decydują się na zakup i regularne korzystanie z nowego produktu lub usługi. W kontekście formatów fizycznych i cyfrowych, adopcja oznacza przechodzenie użytkowników od korzystania z jednego formatu (np. fizycznych nośników takich jak masety magnetofonowe, płyty winylowe czy płyty CD) do innego (np. pliki cyfrowe i streamowanie).

W Słowniku Ekonomicznym PWN czytamy, że adopcja produktu jest to „proces akceptacji nowego produktu przez rynek, który obejmuje jego poznanie, zainteresowanie, wypróbowanie, ocenę i przyjęcie do regularnego użytku” przez konsumentów.

W kontekście mediów fizycznych adopcja produktu oznacza proces, w którym konsumenci decydują się na korzystanie z nośników fizycznych, takich jak płyty kasety magnetofonowe, płyty winylowe, CD, DVD, książki i gazety papierowe.

Adopcja: Akt lub proces rozpoczęcia używania czegoś nowego lub innego.

Merriam-Webster Dictionary

W kontekście formatów cyfrowych adopcja produktu oznacza proces, w którym konsumenci przechodzą na korzystanie z treści w formie cyfrowej, takich jak pliki do pobrania, streamowanie muzyki i filmów, e-booki, muzyczne pliki MP3, digital pressing i digital vinyl.

Różnice między formatami fizycznymi a cyfrowymi

Z pewnością różnic pomiędzy formatami fizycznymi a cyfrowymi można by wymienić sporo, ale skoncentrujmy się na niektórych z nich:

  • Dostępność: Format cyfrowy jest zazwyczaj łatwiejszy do uzyskania i dostępny natychmiast po zakupie, podczas gdy format fizyczny może wymagać dostawy lub zakupu w sklepie.
  • Przechowywanie: Format fizyczny zajmuje miejsce fizyczne i może być bardziej podatny na uszkodzenia, podczas gdy format cyfrowy wymaga przestrzeni na dysku lub dostępu do internetu.
  • Wygoda: Format cyfrowy często oferuje większą wygodę użytkowania, możliwość łatwego przenoszenia między urządzeniami i integracji z różnymi platformami.

Podsumowując, adopcja produktów, zarówno fizycznych, jak i cyfrowych, jest kluczowym elementem analizy rynkowej, pozwalającym zrozumieć zmieniające się preferencje i nawyki konsumentów w odpowiedzi na rozwój technologii i dostępność nowych form dostarczania treści.

Co mówią dane?

Dane za lata 2014-2023 pokazują nam aktualną relację adopcji formatów fizycznych w stosunku do formatów cyfrowych:

  1. Wzrost adopcji Formatów cyfrowych: W latach 2022-2023 adopcja formatów cyfrowych wzrosła o 8.05%. To kontynuacja rosnącego trendu widocznego od 2014 roku, która od 2014 do 2023 roku wzrosła o 299%.
  2. Spadek adopcji formatów fizycznych: W latach 2022-2023 adopcja formatów fizycznych spadła o 3.54%. To kontynuacja malejącego trendu, który rozpoczął się w 2014 roku. Od tego momentu adopcja fizycznych formatów spadła o 65.18%.

Powyższy wykres wyraźnie wskazuje na dominację formatów cyfrowych w adopcji muzycznych produktów. W 2023 roku formaty cyfrowe stanowiły zdecydowaną większość w porównaniu do formatów fizycznych. Adopcja formatów cyfrowych była około 11 razy większa niż fizycznych.

Co jeszcze mówi wykres?

  1. Wzrost formatów cyfrowych:
  • Linia reprezentująca formaty cyfrowe wykazuje stały wzrost z każdym rokiem.
  • Wzrost ten jest szczególnie wyraźny od 2019 roku, gdzie adopcja wzrosła gwałtownie z 6,505 mld. w 2019 roku do 8,498 mld. w 2020 roku, prawdopodobnie z powodu wzrostu konsumpcji cyfrowej w czasie pandemii COVID-19.
  1. Spadek formatów fizycznych:
  • Linia reprezentująca formaty fizyczne wykazuje stały, choć umiarkowany spadek.
  • Największe spadki są widoczne po 2018 roku, co może być związane ze wzrostem popularności formatów cyfrowych oraz zmieniającymi się preferencjami konsumentów.
  1. Przekroczenie formatów cyfrowych nad fizycznymi:
  • Wykres jednoznacznie pokazuje punkt, w którym formaty cyfrowe zaczęły dominować nad fizycznymi, co miało miejsce w 2017 roku. Od tego momentu różnica między formatami cyfrowymi a fizycznymi stale się powiększała.
  1. Analiza za okres 2022-2023:
  • W latach 2022-2023 obserwujemy dalszy wzrost adopcji formatów cyfrowych (z 10,079 mld. do 10,890 mld.).
  • Format fizyczny natomiast wykazuje dalszy spadek (z 1,017 mld. do 0,981 mld.).

Podsumowanie

Formaty cyfrowe kontynuacją silny wzrost, zwłaszcza po 2019 roku. Formaty fizyczne zaś kontynuują dalszy spadek, z wyraźnym zmniejszeniem adopcji po 2018 roku. Nie oznacza to jednak, że wszystkie formaty fizyczne notują taki sam poziom spadków. Dla przykładu rośnie sprzedaż płyt winylowych, ale spadek sprzedaży notują płyty CD.

Biorąc pod uwagę powyższe dane, ogólny trend wskazuje na to, że konsumenci coraz bardziej preferują formaty cyfrowe nad fizycznymi. Dane wskazują na trwałą zmianę w preferencjach konsumentów w kierunku formatów cyfrowych, co może mieć długoterminowe konsekwencje dla przemysłu formatów fizycznych. ​

W tym kontekście zaskakującym może być fakt, że artyści dość niechętnie jeszcze wkraczają w cyfrowy świat Web3. Jednak muzyka onchain wydaje się być pewną przyszłością dla każdego. Warto śledzić dalszy rozwój tego segmentu branży muzycznej. Ale jedno wydaje się pewne: przyjęcie formatów cyfrowych w branży muzycznej jest dla każdego dużym wyzwaniem. Zaakceptowanie adopcji cyfrowej będzie wymagało cierpliwości, systematyczności, odwagi artysty, czasu, edukacji i odpowiednich mechanizmów zarządzania.